Brugt Junckers massiv egeparket - 21 mm fra Hotel Skt. Petri
SKU: 3948-4321 / Mærke: Junckers
Brugt massivt Junckers egeparketgulv - Genbrugt fra Hotel Skt. Petri
Dette massive egeparketgulv er selektivt nedtaget fra Hotel Skt. Petri i 2024. Nu forarbejdet med ny fer og not i både sider og ender så nemme at lægge som nye, med minimal spild og stor visuel kvalitet. Bredden er som følge heraf reduceret fra de oprindelige 129 mm til 120 mm. Det giver en lettere lægning og en spildprocent, der er sammenlignelig med nye trægulve.
Gulvet er ikke slebet, hvilket bør ske efter montage. Se billeder, hvor man kan se før og efter slibning.
Specifikationer
- Materiale: Massivt Junckers egeparket
- Tykkelse: Ca. 21 mm
- Bredde: 120 mm
- Længde: Faldende længder fra 3800 mm - få under 2 meter
- 2 stavs parket eg
- Overfladebehandling: Kræver slibning og overfladebehandling (olie, lak eller anden efter købers valg)
- Vægt: Ca. 20 kg/m²
- Minimumskøb: 88 m2
- Type: Genbrug
- Stand: Med mindre brugsspor
Installation
Egetræsgulvet kan installeres:
- Ovenpå strøer
- Fuldlimet
Fordele
- Klar til brug med ny fer og not
- Let montage og lav spildprocent
- Klimaansvarligt valg med 0 CO2 i byggeriets LCA-beregning (gældende fra 1. januar 2024)
Udseende, karakter og kvalitet
Eg kendetegnes ved at være slidstærk og er derfor meget velegnet til parketgulv. Junckers parketgulv i eg har en varm og gylden glød med en spændende årestruktur og har et meget autentisk udtryk.
| Bredde (mm) | 120 |
|---|---|
| Dybde (mm) | 21 |
| Højde (mm) | 3800 |
| Oprindelse | Hotel Skt. Petri |
| Materiale | Eg |
| Velegnet til slibning | Ja |
| Velegnet til gulvvarme | Ja |
| Farve | Lysebrun |
Med mindre brugsspor
Vær med til at skabe et mere bæredygtigt Danmark
Ved at købe genbrugsvarer som denne, bidrager du til at reducere affaldsmængden, og dermed bidrage til ét af FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling. Læs mere
